• silvan nöbetçi eczaneler

Diyarbakır Tanıtım Günleri Atatürk Kültür Merkezi’nde görkemli bir törenle açıldı

  • 07.09.2018

  • A- A A+

Ankara’da Diyarbakır adına düzenlenen Diyarbakır'ın tarihi, turistik yerleri, kültürü ve yemeklerinin tanıtıldığı “Diyarbakır Tanıtım Günleri” Atatürk Kültür Merkezi’nde görkemli bir törenle açıldı.
 
Düzenlenen büyük organizasyonda;  Diyarbakır mimarisini yansıtan Surlar, Burçlar, Sütunlar ve Kemerlerle çevrili üç tarafı kapalı Dört Ayaklı Minare, Eğil Kaya Mezarları ve Baraj Gölü, Ulu Cami, Hasan Paşa Hanı, Keçi Burcu, On Gözlü Köprü ve Gazi Köşkü’nün fotoğraflarının bulunduğu 136 metrekarelik Diyarbakır Valiliği stanttı ile Diyarbakır’da faaliyet gösteren birçok Kamu Kurumu, Sivil Toplum Örgütü, Mesleki Örgütler, Ticari İşletmeler gibi bir birinden farklı katılımcıların stantları Diyarbakır’ı en iyi şekilde tanıtmak için Ankara’da bir araya geldi.
  
“Diyarbakır Tanıtım Günleri” açılış törenine Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Binali Yıldırım ve eşi Sayın Semiha Yıldırım Hanımefendi, Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Önceki Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, Önceki dönem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlarımız Sayın Mehdi Eker ve Sayın Kutbettin Arzu, Önceki Dönem Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz, Önceki Dönem İçişleri Bakanlarımız Sayın Abdulkadir Aksu ve  Sayın Efkan Ala, Önceki Dönem Avupa Birliğ Bakanı Sayın Ömer Çelik, Diyarbakır Milletvekilleri Ebubekir Bal, Oya Eronat, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, Kaymakamlar, eski milletvekilleri, Sivil Toplum Kuruluş Örğütleri, Diyarbakırlı hemşeriler ve davetliler ile çok sayıda vatandaşlar katıldı.
 
Atatürk Kültür Merkezi'ndeki (AKM) Diyarbakır Tanıtım Günleri'nin açılış töreninde Vali Güzeloğlu’nun açış konuşmasının ardından bir konuşma yapan Meclis Başkanı Yıldırım şunları söyledi; “Diyarbakır, çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış, Anadolu medeniyetinin en köklü şehirlerinden biri. Güven içinde, keyifle gezeceğiniz bir Diyarbakır var artık. Diyarbakır terörle değil, tarihle kültürle medeniyetle sevgiyle kardeşlikle anılan bir şehir haline geldi. Bize ait bütün değerleri orada görebilirsiniz. İnanıyorum ki Diyarbakır gerçek yönüyle tanındığında ülkemizin kardeşliğine, barışına, huzuruna daha çok katkı sağlayacaktır. Bugünkü tanıtım günü sayesinde vatandaşların Diyarbakır'a olan ilgisi daha da artacak, etkinliği gezecek kişiler, Diyarbakır hakkındaki yanlış algılarını bir bir terk edecek, gelirken kafalarında oluşan ön yargıları yok olacaktır” dedi.
 Konuşmanın ardından Meclis Başkanı Yıldırım, beraberindekiler ve diğer yetkililerle birlikte açılış kurdelesini kesen Vali Güzeloğlu “Diyarbakır Tanıtım Günleri”nin 6-9 Eylül tarihleri arasında düzenlenildiğini belirterek “ilimize, ülkemize ve Diyarbakırlı hemşerilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Tüm emeği geçenlere ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.
 
Açılış sonrasında Vali Güzeloğlu, Meclis Başkanı Yıldırım, Bakanlar, Milletvekilleri diğer yetkililer halay ekibi ile yöresel oyunlara eşlik ettikten sonra stantları tek tek gezerek katılımcılar ve ziyaretçilerle sohbet ederek ürünleri incelediler.