• silvan nöbetçi eczaneler

Belediye Başkan Vekilimiz Adem Çelik'in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı.

  • 07.03.2019

  • A- A A+

Bilindiği üzere, 1977 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda alınan bir kararla 8 Mart gününün "Dünya Kadınlar Günü" olarak kutlanması kararlaştırılmıştır. Bu kararla, kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olma mücadelesinin başlangıcı sayılan 8 Mart günü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlar için bir bilinçlenme ve dayanışma günü olarak kutlanmaktadır.
 
Bir toplumun uygarlık yolunda gösterdiği gelişme, kadına ayırdığı yer ve ona duyduğu saygı, verilen hak ve sorumluluklarla ölçülür. Ülkemizde kadınının; eğitimde, bilimde, sanatta, ekonomide, siyasette kamu yönetiminde kısacası hayatın birçok alanında yaptığı çalışmaların ve başarısının her geçen gün arttığı aşikârdır. Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kullandığı tarihlerde birçok ülkenin kadın vatandaşlarına bu hakkı tanımamış olması da Ülkemizde kadına verilen önemin göstergesidir.
 
Ülkemizin kadına karşı ayrımcılığın ortadan kaldırılması konusunda son yıllarda gösterdiği duyarlılık artmış ve bu çerçeve de önemli yapısal ve yasal düzenlemeler yapılmıştır. Kadınların evde, iş yerinde, sosyal hayatta şiddete maruz bırakılması ruhen, dinen, vicdanen ve ahlaken asla kabul edilemez. Bunun için devletimiz yapmış olduğu yasal düzenlemelerle kadın hakları ve kadınların korunması yönünde önemli adımlar atmıştır. Kadınlarımızın karşılaştıkları sorunlar, ancak toplumun bütün kesimlerinin iş birliği içinde hareket etmesi ile çözülecektir.
 
Bu duygu ve düşüncelerle, başta şehit annelerimiz olmak üzere tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlar, sağlık, mutluluk ve huzur dolu günler dilerim.